ALİ HÜRYILMAZ KİMDİR?
Bulgaristan’ın Şumnu kenti Kayacık köyünde 29 Ocak 1945 de doğdu. Bisiklet sporuna 1962 de başladı. Bulgar Bisiklet Milli Takımı’na 1967 de seçildi. Bulgaristan ulusal şampiyonluklarının yanı sıra uluslar arası tur ve yarışlarda şampiyonluklar ile çok sayıda dereceler aldı. Fransa Turu’na karşılık doğu bloğunda Doğu Almanya, Polonya ve Çekoslovakya ülkelerini kapsayan uluslararası bisiklet turuna hazırlık amacıyla 1969 yılı Nisan ayında Bulgaristan Bisiklet Milli Takımı’yla gittiği İtalya’ da Roma’daki T.C Büyükelçiliğine sığındı. Büyükelçinin diplomatik yardımıyla Roma’dan Napoli’ye oradan da Akdeniz Gemisi ile 29 Nisan 1969 ‘da İstanbul’a geldi. Türkiye’de Bakırköy Bisiklet İhtisas Kulübü sporcusu olarak yarışmaya başladı. Bir yandan uluslararası yarışlarda dereceler alırken öte yandan bisiklet sporundaki deneyim ve birikimlerini Türk bisiklet sporunun gelişmesine aktararak çok sayıda ünlü milli bisikletçiler de yetiştirdi.

Yetiştirdiği milli bisikletçilerden
Ferhun Öğünç, Hasan Terzi, Niko Kıvırcıkoğlu, Enver Cihan, Feridun Tezbaşaran, Mehmet Gönenç, Ekrem Cebel, Can Özer, Dinçer Erol, Kenan Yasdıman, Erdal Ortaç, Halil Birdal Kaynak, Feridun Tezbaşaran, Nurkan Arkış, Erol Küçükbakırcı, Ercan Tuncay, Turgut Balıkçı ve ismini yazamadığımız birçok sporcuların başarıların da büyük rolü olmuştur. Erol Küçükbakırcı 1973 ‘de Balkan Şampiyonu, Seyit Kırmızı 1974 Türkiye Turu ve 1975’de Uluslararası Akdeniz Turunu, 1976’da Ferhun Öğünç Uluslar Arası Akdeniz Turunu kazandılar. Kurucusu olduğu ve yarıştığı Meriç Tekstil takımı ise 1975’de Uluslar Arası Akdeniz Turunu hem ferdi hem de takım olarak,. 1975 Sırbistan Turunda etap ve Takım 1. liği kazandı. Hüryılmaz aktif sporculuğunun yanı sıra Türk
bisiklet sporunun gelişmesine katkı sağlamak ve yeni sporcular kazandırmak için 19 Mayıs Mağazaları Bisiklet Kulübü ile Meriç Tekstil Bisiklet Kulüplerini kurdu.

Ali Hüryılmaz’ ın Spor yaşamında elde ettiği derecelerden bazıları şöyle:
1969 Türkiye Pist Şampiyonası,1970-71 Türkiye Yol, 1972 Olimpiyat Takımı, 1972 Akdeniz Turu, 1973-1975 Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Turu,1975’de Etaplı Sırbistan Bisiklet Turunun 2. etabını ve birçok uluslararası yarışlarda çeşitli dereceler elde etti.
1969 yılında, Bulgaristan’dan Türkiye ye kaçtıktan 2 ay sonra Karadeniz Turuna giderken Türkiye de ilk kez kaçırılan ve Bulgaristana inen uçak ta oda vardı.
1977 de Amerika’ ya yerleşip bir süre Brooklyn Cycling Club ‘ü Takımını çalıştırdı. 2016 senesinde de Büyükçekmece’ye dönen Ali Hüryılmaz, rahatsızlanıp 2017 Yılında Antalya’ da vefat etti.